E html> کوچینگ چیست؟ - جهان فکر

کوچینگ چیست؟

 

 

  • نویسنده: فرزانه کردلو

 

راستی وقتی برای اولین بار واژه کوچینگ را می‌شنوید چه چیزی به ذهن‌تان خطور می‌کند. کلمه‌ای که این روزها کم در موردش نمی‌شنویم. از خودمان شروع می‌کنیم. اگر بخواهیم در همین ابتدا به زبان ساده در مورد چیستی آن برایتان بیان کنیم. بایستی بگوییم کوچینگ همان مربیگری است. وقتی شما با یک کوچ روبرو می‌شوید قرار است به شما کمک کند با توجه به داشته‌های‌تان به چیزی که الان ندارید دست پیدا کنید. همچنین در ادامه همراه اول قابل اعتماد و متعهدی برایتان باشد.

 

telegram

 

اگر همچنان مشتاق هستید در مورد مفهوم مربیگری از نگاهCoaching را بیشتر بدانید توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما هم مسیر و همراه شوید تا اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید.

 

 

 

 

 

کوچینگ یعنی چه؟

در صورتی که بخواهیم با همدیگر خود کلمه کوچینگ را موشکافی کنیم. بایستی بدانید این واژه از کلمه انگلیسی کوچ Coach گرفته شده است. کوچ در انگلیسی به معنای مربی و معلم خصوصی است. کسی که موضوع یا مهارتی را به فرد یا افراد در سطوح مختلف آموزش می‌دهد.

 

instagram

 

بایستی بدانید مربی یا همان کوچ قدری وظایف مهمتری بر عهده دارد. او قرار است با استفاده از ابزارهایی که دارد راهنمای شما باشد تا به هدفی که برای خود ترسیم کردید دست‌ یابید.

او بدون هیچ قضاوتی حرف‌ها و دغدغه‌های‌تان را در آن موضوع خاص می‌شنود و در اولین فرصت دست به کار می‌شود تا به کمک چیزی که در وجود شما نهفته است. شما را با خود واقعی‌تان روبرو کند تا بیش از قبل توانایی‌های خود را ببینید. و در ادامه با ایمان و باور چند برابر در مسیر موفقیت قدم بردارید. او در کنار شماست تا برای تاریکی‌های مسیر موفقیت به عنوان راه حل چراغی دست‌تان دهد تا به هر دلیلی یک وقت از حرکت متوقف و خاموش نشوید.

 

 

 

 

به زبان دیگری کوچ به کمک دانش مربیگری کنونی قرار است موانع موجود در مسیر پیشروی‌تان را شناسایی و راهکارهای مفیدی را ارائه دهد تا بهتر و راحت‌تر در آن قدم بگذارید.

 

در صورتی که می‌خواهید در مورد انواع کوچینگ هم نکاتی را برایتان یادآور شویم. پیشنهاد می‌کنیم از خواندن بخش بعدی به هیچ وجه غافل نشوید.

 

 

معرفی انواع کوچینگ

حال که مفهوم کوچینگ را تا حدود زیادی متوجه شدید. شاید در ادامه می‌خواهید بدانید با توجه به علاقه‌مندی خود می‌توانید در یک مهارت خاص آموزش ببینید. یا بالعکس اصلاً شاید بخواهید درباره آن مهارت یا موضوع خودتان هم در آینده‌ی نزدیک یک کوچ حرفه‌ای شوید؛ چرا که شما هم می‌خواهید به افراد زیادی کمک کنید تا آنها هم از سردرگمی و گیجی رها شوند و برای روزهای پیشروی خود آینده‎ی بهتری را خلق کنند.

اینکه مربیگری از منظر کوچ انواع دارد یا نه؟ بایستی گفت جواب سوال شما بله است. این روزها در موضوعاتی از قبیل سلامتی، رهبری، ثروت روابط، تحصیلی، ورزشی و غیره افرادی هستند که در مقام کوچینگ دوره‌ها و کلاس‌هایی را برگزار می‌کنند.

 

در این دوره‌ها کوچ coach با توجه به تجربه و تخصص خود نکات و تکنیک‌هایی را در طی دوره‌های مختلف در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد تا کوچ‌های بیشتری وارد این دنیا شوند و زندگی خود و دیگران را دچار دگرگونی مثبتی نمایند.

 

 

کلام آخر

قطع به یقین مربیگری یا همان coaching هم مثل هر مهارت و آموزشی نیازمند صرف زمان و هزینه است. و از همه مهمتر اینکه در اولین گام شما بایستی خواستار تغییر خود باشید نه دیگران. در چنین حالتی است که کوچ به کمک آموزش مربیگری یا همان جعبه ابزار خود می‌تواند به کمک‌تان بیاید و دانش و مهارتی که می‌خواهید را در اختیارتان قرار دهد.

 

به این شکل شما هم می‌توانید از طریق تخصصی چون کوچینگ کنترل زندگی‌تان را برعهده بگیرد و سعادت و خوشبختی بیشتری را در روزهای آتی برای خودتان متصور شوید.

 

instagram- jahanfekr

درباره‌ی فرزانه

حتما ببینید

herbal-tea

دمنوش های آرامشبخش

    نویسنده: فرزانه کردلو     وقتی در دنیایی زندگی می کنیم که روزانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *