E html> دعانویس - جهان فکر
خانه / فرهنگی / دعانویس

دعانویس

doanevis- false- thinking-

jahanfekr- instagram- social- media

چقدر به دعانویس و مباحث این چنینی معتقد هستید.به گفته ویکی پدیا دعانویسی یعنی شخص یا اشخاصی که اعتقادات مذهبی افراد را هدف قرار می‌دهند. این اشخاص می‌خواهند به شیوه های مختلف مشکلات پیش روی افراد را از سر راه بردارند و بشوند حلال مشکلات.

آیا تا به حال بابت این مسئله پولی هم خرج کردید. شما را نمیدانم اما در همین ایران خودمان بسیاری به مسئله دعانویس اعتقاد قلبی دارند. همین موضوع سبب می‌شود که عده‌ای با نام دعانویس وارد کار شوند و به نوعی حلال مشکلات باشند.

doanevis- believe

واقعا قابل تأمل هست.

گاهی فکر می‌کنم،چقدر راحت درخواست خود را برای برآورده شدن نیازهایمان از خدای بزرگ و بخشنده دریغ می‌کنیم و به افرادی چون رمال و دعانویس متوسل می‌شویم.

البته پدیده دعانویس فقط خاص مردمان این عصر نمی‌باشد و از گذشته های خیلی دور با دعانویس آن هم در عناوین مختلف با ما مردم جامعه در ارتباط بود.

از دیرباز دعانویس‌ها و رمال ها تا جایی که امکان داشته از باورها و اعتقادهای مردم استفاده کامل را کرده و متأسفانه همچنان هم در  قرن ۲۱ از این رویه بهره برداری می‌کنند و متوفق هم نشده است.

به نظر می‌رسد در روزگار و عصری که همه چیز دچار تغییر شده و سیر تکاملی دارد، این مسئله تغییر و تحولی را نیاز نمی‌بیند. البته چرا دگرگونی‌های اساسی با پیشرفت تکنولوژی این صنف را هم دچار تحول کرده. اینگونه که با ارسال پیامک و … می‌توان برای گرفتن وقت دعانویس هماهنگی هایی را از قبل انجام داد.

فقط متوجه نمی‌شوم، چرا به این افراد میدان می‌دهیم تا گاهی اوقات با گرفتن هزینه های گزاف، مثلاً گره از مشکلات ما بردارند.

البته این را هم بگویم که به مانند یک پزشک وقت می‌دهند و سالن انتظار دارند. بسیاری از شهرهای دور و نزدیک می‌آیند تا داستان و مشکل خود را بگویند. در مقابل چشم بر هم زدنی دعانویس یا دعانویس ها و فالگیر و هر چیزی که شما اسمش را می‌گذارید مشکلات شما را برطرف کند.

به نظر می‌رسد هر دعانویس و فالگیر و … یک چراغ جادو دارند که خواسته و مشکل من و شما را به محض بازگو کردند، می‌توانند رفع نمایند.

البته جذب شدن افراد به سمت و سوی دعانویس ربطی به سواد و بی‌سوادی ندارد. بسیاری از تحصیلکرده ها هم هستند که در حین ناباوری در چنین محل هایی دیده می‌شوند و دنبال راهگشایی مشکل خود دست به دامن فردی شدند که ادعا می‌کند می‌تواند هر مشکلی را برطرف کند.

بهتر است قدری منطقی فکر کنیم و به این افراد اجازه ندهیم از باور و اعتقادهایمان سوء استفاده کنند.

جهان فکر امیدوار است با مطرح کردن مسئله پدیده دعانویس به نوعی سبب آگاهی بیشتر جامعه در هر قشر و طبقه‎‌ی اجتماعی باشد. چرا که این مسئله پیر و جوان یا فقیر و ثروتمند نمی‌شناسد.

instagram- jahanfekr

درباره‌ی فرزانه

حتما ببینید

takadighari-iran

تکدی گری ممنوع!

امروز صبح که بیرون رفته بودم. در پیاده رو به سمت جلو قدم برمی‌داشتم. متکدی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *