E html> کرونا ویروس - جهان فکر
خانه / پزشکی / سلامتی / کرونا ویروس

کرونا ویروس

این روزها همه از کوچیک تا بزرگ در مورد بیماری کروناویروس صحبت می‌کنند. به طور حتم یکی از خبرهای خوشحال کننده‌ای که در این اوضاع کشور میشه شنید و حتما خواهیم شنید،خبر کمتر شدن تعداد مبتلایان به این ویروس هست. مطمئنن این مسئله دور از دسترس نخواهد بود. فارغ از هر نوع بحث و طرفداری،در صورتی که با هم متحد بشیم و  هر کس در این مورد خودش رو مسئول بدونه و رعایت کنه، اوضاع بهتر میشه. پس در این شرایط که کروناویروس همه جا ورود پیدا کرده و حد و مرزی برای خودش قائل نیست، بهتره منافع جمعی نسبت به منافع شخصی در اولویت باشه.

کرونا ویروس -مهمان ناخوانده

شاید باورتون نشه زمانی که برای اولین بار اسم کرونا ویروس را شنیدم، اصلا ربطی به انتشار اخباری از چین و تعداد مبتلایان و وضعیت قرنطینه شدن در شهری مثل وهان چین و حوادث روزها و ماه های اخیر نداره.

راستش،چند سال پیش دوستم که رشته تحصیلی ش میکروبیولوژی بوده و هست، بایستی در مقطع ارشد در مورد یکی از واحدهای درسی ش، مطلبی به نام کروناویروس آماده و تحت عنوان سمینار در کلاس ارائه میداد. اولش این مسئله رو هم یادآور بشم که دلیل اطلاع من به این خاطر بود که اولاً دوست صمیمی هست و دوم اینکه از روند کاری تحقیقش تا حدود زیادی مطلع بودم.

 

در آن زمان که دوستم داشت در مورد کروناویروس تحقیق می‌کرد، یک لحظه هم به فکرم نرسید که ممکن بعد ۴ و ۵ سال، کل دنیا به نوع جدیدی از  ویروس کرونا گرفتار بشه. اگر بخوام به چیزایی که از تحقیق دوستم یادمه هست رو بهتون بگم و هیچ سرچی هم در سایت ها و… انجام ندم، اینکه از سال ۲۰۰۴ یا ۲۰۰۳ این ویروس از طریق خفاش به انسان منتقل شده.

به طور حتم دیگه امروز کسی نیست که از تاریخچه کروناویروس بی اطلاع باشه. خیلیا خواسته و ناخواسته از این ویروس اطلاعات کم و بیشی دارن تا بدونن با چه چیزی طرف هستن و به نوعی خودشون رو ایمن کنن تا به کرونا ویروس مبتلا نشن. رسانه های مختلف هم هر کدوم به نوعی در تلاشن سطح آگاهی افراد را رو بالا ببرن تا این بیماری که اپیدمی هم شده به طریقی کنترل بشه.درست که این ویروس همون ویروس کروناست، ولی میشه گفت تغییر ژنی در اون به وجود اومده.

از اینها که بگذریم، بعد از این که طی این دو هفته خبرهایی از  کشور خودمون ایران در خصوص مبتلایان ویروس کرونا کم کم به گوش رسید همه چیز جدی شد. هر چند تعدادی هنوز هم که هنوزه با این که روزانه بیماری کرونا نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا کشته میده. همچنان با این ویروس شوخی هایی می‌کنند که در واقع با هیچ کس شوخی نداره.

به نظر من درسته که نباید بی توجه به این بیماری بود و آن را کتمان کرد، منتها بسیاری از کارشناسان معتقدند، شوخی وشادی های به جا، برای تغییر فضا و کمتر فکر کردن افراد به این بیماری می‌تونه بسیاری از فشارها و استرس ها رو کنترل کنه.

حتی برخی معتقدند برای قویتر شدن سیستم ایمنی از هر نوع تنش و استرس بایستی به دور بود. می‌دونم راحت نیست و موج اخبار نه چندان خوب که از گوشه و کنار کشور شنیده میشه مدیریت کردن اوضاع راحت نیست، منتها امید بهترین سلاح در زمان نامیدی و خیلی ها اینو با عملشون ثابت کردن. پس تا می‌تونین با کلی انگیزه‌ای که به خودتون و اطرافیان تون میدید، پزشک و روان شناس خودتون باشید تا اوضاع رو تحت کنترل داشته باشید.

پس، در کنار رعایت بهداشت فردی، خوردن غذاهای مقوی و مغذی و به ویژه آرامش داشتن و … در برنامه روزانه تون فراموش نشه، تا بتونید خودتون را از وجود هر نوع بیماری از جمله کروناویروس دور کنین.

حتی یک سری کارها هم می‌تونین انجام بدین. به طور مثال، خودتون رو با خوندن کتاب های پر محتوا مشغول کنین، یا وقت هایی هم که خونه هستین، می‌تونین فیلم ها و ویدئوهای انگیزشی و مهیج ببنید.

من پزشک، مُبلغ و یا هر چی که فکر کنید نیستم، فقط یک عضوی از این جامعه بزرگ م که دوست دارم دوباره شرایط کشورم به روال عادی خودش برگرده.

fruit- vegetable-- crona

یک موردی رو هم بگم، خودم زمانی که صحبت از غذا می‌کنم و میگم غذای مقوی، مغذی بخورین. یک آن ذهنم پیش افرادی میره که شاید خیلیاشون نتونن با توجه به درآمد و وضعیت اقتصادی خانوادهاشون هر روز غذای کامل بخورن.امیدوارم برای این افراد هم فکری بشه، هر چند تعدادشون کم نیست.

گاهی وقت ها فکر می‌کنم اون کودک کاری که الان تو سر چهارراه داره گل میفروشه، کسی به سلامتی ش توجه داره؟ کسی بهش میگه که هر روز بایستی ۲۰ و ۳۰ بار دستت رو بشوری؟

اون دستفروشی که همه چشم امیدش به این روزهای آخر سال بود، آیا روزانه با درآمدی که داره؟می‌تونه پاسخگوی خانوادش باشه؟

من نمی‌گم که ترحم کنید، اصلاً چون خودم از ترحم و دلسوزی به شکلی که از حد متعارف ش بگذره شاکی م، منتها وقتی که تو سطح شهر چشمم به دستفروشی میوفته که  چند روزیه کاسبی نکرده، ناراحت میشم و به فکر فرو میرم.

لطفا اگر نمی‌تونیم اوضاع رو بهتر کنیم حداقل با رعایت نکردن موارد بهداشتی اوضاع رو بدتر نکینم. اگر لزومی نداره بیرون نریم. هر چند بعضی ها هم سر این بحث دارن که خوب! اگر خونه بمونیم کی خرجی بیاره؟!!

لطفا در این اوضاع و احوال، هوای همدیگر رو بیشتر داشته باشیم، هر کس هر میزان که می‌تونه و در توانش هست. سر صحبتم با کسایی که مواد و اقلام ضدعفونی کننده و … رو انبار می‌کنند تا گرون بفروشند و … .

پس به عنوان یک ایرانی و هموطن شاعر پر آوازه‌ای همچون شیخ سعدی که حتماً همه تون حفظ  هستید، می‌فرماید:

بنی‌آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به‌درد آورَد روزگار دگر عضوها را نمانَد قرار
تو کز محنت دیگران بی‌غمی نشاید که نامت نهند آدمی

در لحظات پایانی، به این مسئله هم اشاره کنم که،پزشکان چندین بار در اخبار در خصوص کارهای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا به روش های مختلف هشدار دادن، که آنها شامل:

اول از همه این که از شستن دستها آن هم به مدت ۲۰ ثانیه و رعایت کردن باقی نکات بهداشتی غافل نشیم.

در همون روزهای اولیه شیوع این بیماری، به فکرم رسید که به صورت کار گرافیکی این نکته های بهداشتی را جمع آوری کنم و در فضای مجازی منتشر کنم شاید وسیله‌ای برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس همه گیر در کشور باشه.

در ادامه نظرتون را به این تصویر که حاوی مهمترین نکات پیشگیری از بیماری کرونا ویروس  هست جلب می‌کنم.

crona- virus

در پایان امیدوارم هر چه زودتر بیماری کرونا ویروس کنترل بشه و بیش از این شاهد از دست دادن هموطنان مون در جای جای این سرزمین پهناور نباشیم( آمین)

لطفا برای سلامتی تک تک مردم دنیا بخصوص کشور عزیزمون ایران دعا کنین تا انرژی های مثبت رو از هم دریافت کنیم و به کل دنیا انتقال بدیم.

نظر شما در مورد انتشار این روزهای کروناویروس تو کشور چیه؟اگر دوست داشتین نظرتون رو بگین

instagram- jahanfekr

درباره‌ی فرزانه

8 نظر

 1. مطالب بسیار عالی بود؛ممنون.
  به نظر منم بهترین راه پیشگیری کردنه چون در واقع درمانی هم نداره.

 2. مطلب خوب و جذابی بود
  امیدوارم همه هموطنان به چیزهایی که اینجا گفتین عمل کنن تا بلکه بشه این غول بی شاخ و دم رو مهار کرد
  موفق و پیروز باشید

  • سلام، من هم امیدوارم هر چه زودتر این موضوع ختم به خیر بشه. از شما هم خیلی ممنونم که وقت صرف کردین و مطلب م رو خوندید و نظرتون رو گفتید تا تک تک مون نشون بدیم، همه به فکر هم دیگه هستیم. سپاس

 3. سلام فرزانه جان ممنون از یادآوری روزهایی که در مورد کرونا ویروس تحقیق می کردم، اما متاسفانه هر چی پیش از شیوع به همه گفتیم موضوع جدیه و باید جدی هم گرفتش، همه مسخره کردن و انگ ترسویی زدن، اما متاسفانه بعد چند هفته همه متوجه شدن که باید موضوع جدی گرفته می شد، مطلبت عالی بود و بسیر مفید….موفق باشی رفیق جان

  • سلاام نسیم جان
   آره والا حق داری، اما من جزوشون نبودما 🙂
   بازم دیر نشده، حتی نجات یک نفرم هم باز یک نفره. به نظر من یک دست صدا نداره، همه با هم بایستی تو این اوضاع برای اطلاع رسانی بیشتر دست به کار شیم و هر کی به نحوی… و به نوعی منفعل (بی تفاوت نباشیم). می دونم که خودت خیلی پیگیر هستی.
   خودت که دیگه قلمت عالی و با کلی تجربه که داری در عرصه خبرنگاری و نویسندگی، می‌تونی از این به بعد بیشتر اطلاع رسانی کنی همین الان و حتی زمانی که این بیماری فروکش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *