E html> درب بطری - جهان فکر
خانه / عمومی / درب بطری

درب بطری

instagram

چرا می‌خواهم در مورد درب بطری و جمع آوری آن با شما همراهان همیشگی جهان فکر صحبت کنم.در همین ابتدا این نکته را هم خدمت تان عرض کنم که این مطلب برای اطلاع رسانی بیشتر و نیز تولید زباله کمتر است. چه هدفی بالاتر از این برای ما انسان های به اصطلاح شهرنشین.چرا که می‌خواهیم در کنار هم در حین داشتن خانه تمیز و مرتب، شهرمان را نیز به این شکل درآوریم نظرتان چیست؟نگران نباشید راحت  است و سختی کار ندارند و فقط بایستی  با کمی خلاقیت و البته با ایده های کاربردی حامیان محیط زیست همراه شویم.در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت قضیه از چه قرار است.

به شیوه های مختلف می‌توان شهر و محیط زیست خودمان را تزئین کنیم. اولین کار این است که تا حد امکان از تولید زباله جلوگیری کنیم. حال برویم سر اصل مطلب که سبب شده این مقاله را تحت عنوان درب بطری را به نگارش دربیاورم.

botle- collection-make- wheelchair

الان که تابستان هست و چند روزی از آن را هم سپری کردیم، طبیعی که مصرف آب، دوغ، آب میوه، نوشابه و … به بالاترین میزان خودش برسد. البته در همین ابتدا بگوییم که در این بین توصیه اکید این است که از مصرف نوشابه تا حد امکان امتناع کنید.حالا برویم سر صحبت خود که چرا این مبحث یعنی درب بطری و جمع آوری آن  را میان کشیدم.

راستی اصلا موسسه “هستمت” تا حال به گوشتان خورده است. این کمپین یا پویش را دختری تبریزی به اسم سپیده جلالی در اسفند ماه سال ۱۳۹۳  اولین بار در ایران بر سر زبان ها آورد. این فرد که در سفری عازم ترکیه بود با این پدیده مواجه شده بود. با الهام گرفتن از این ایده در کشور ترکیه تحت عنوان جمع آوری درب بطری برای خرید ویلچر برای افراد نیازمند آن را در ایران هم ترویج کرد و بلافاصله کمپینی را هم با همین محتوا و مضمون به راه انداخت.

شاید یک لحظه این فکر در ذهن شما خطور کند که چه ارتباطی می‌تواند میان  درب بطری و ساخت ویلچر وجود داشته باشد.واقعیت آن است که خیلی نمی‌خواهم به طور علمی و تئوریک به مبحث ساخت ویلچر بپردازم. منتها نوع آلیاژی که در ساخت درب بطری ها استفاده می‌شود، در صنعت بخصوص صنعت ویلچر سازی بسیار کاربرد دارد.چه بهتر است که این پلاستیک هایی همچون درب بطری که در طبیعت تجزیه نمی‌شود دوباره آن را مورد استفاده قرار داد.

پس هر خانه با جمع آوری درب بطری ها در این امر انسان دوستانه و خیر شرکت کنند تا کسانی که واقعاً نیازمند ویلچر هستند به این مهم دست پیدا کنند. از طرفی با این کار یک هدف گیری دیگری هم انجام می‌گیرد و آن حفظ محیط زیست است. بله محیط زیستی که به راحتی نمی‌تواند پلاستیک و انواع آن را در خود هضم کند و به طبیعت بازگرداند.

از طرفی، به جهت تقاضای افراد برای استفاده از نوشیدنی هایی چون دوغ، آب ، نوشابه و … بخصوص در فصل گرما که مصرف زیادی دارد و هر روز هم در حین تولید شدن است و بیشتر از آن استقبال می‌شود. بهتر است کمی هم به فکر محیط زیست خودمان هم باشیم و آن را محلی برای انبار کردن زباله هایی نکنیم که تجزیه ناپذیر است و مدت زیادی زمان نیاز دارد تا تجزیه شود و از دل خاک محو گردد.

پس بهتر است شما در محل زندگی خود به گروه ها و کمپین هایی که به جمع آوری درب های زباله می‌پردازند سری بزنید تا در این کار خیر شرکت کنید. البته در غرفه ها و کانکس های بازیافت هم که در سطح شهر نصب شده اند هم می‌توانند در این امر شما را یاری رسانند.

پس با جمع آوری درب بطری و قرار دادن آن در چرخه بازیافت و استفاده مجدد می‌توان کمک بزرگی به خود و محیط زیست خودمان انجام دهیم.

instagram- jahanfekr

درباره‌ی فرزانه

حتما ببینید

its-time-time-min

دیگه وقتشه!

  خیلی هایمان وقتی می‌خواهیم شروع کنیم با جملاتی این چنینی ” هنوز وقت هست” …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *