E html> ماسک بزن - جهان فکر
خانه / پزشکی / ماسک بزن

ماسک بزن

mask-flat-medicalconcept.-crona- virus

instagram

ماسک بزن!

به طور حتم همگی، جمله منحصر به فردی چون ماسک بزن را این روزها از هر گوشه و کناری از کشور بخصوص رسانه‌های مختلف بسیار شنیدید و همچنان هم ادامه دارد. این اطلاع رسانی ها بی دلیل نیست، چرا که هر روز عده‌ای انسان در اثر سهل انگاری و جدی نگرفتن موضوع راهی بیمارستان می‌شوند و در نهایت معلوم نیست چه سرنوشتی در روزهای آتی در انتظار آنها خواهد بود. در شرایطی که خود کادر درمان و پزشکی اعلام می‌کنند تخت بیمارستان ها همگی پر شده و برخی کادر درمان هم خود به این بیماری مبتلا شده‌اند.

آیا باز جمله ماسک بزن را به شوخی می‌گیرید.

باز هم تاکید می‌کنیم که چند ماه از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و بیشتر اوقات با این جمله مواجه هستیم که برای مبتلا نشدن به بیماری کرونا ویروس لطفاً ماسک بزنید. این مسئله تا حدی حاد و جدی هست که ورود به ادارت بدون ماسک ممنوع است. نا کفته نماند که تنها ماسک زدن در این اوضاع نه چندان خوب کفایت نمی‌کند و همچنین فاصله گذاری اجتماعی را هم بایستی رعایت کنید. در این میان، ماسک و الکل یکی از لوازمی است که این روزها به جهت مبتلا  نشدن به بیماری کروناویروس از سوی مردم بسیار مورد اسفاده قرار می‌گیرید.شما چطور رعایت می‌کنید؟

یا مثل برخی افراد عقیده دارید که شما کرونایروس نمی‌گیرید و مبتلا نمی‌شوید. می‌دانستید که کسی که مبتلا به کوید نوزده می‌شود تا دو هفته هیچ علائمی از خود بروز نمی‌دهد و بعد دو هفته کم کم علائم ظاهر می‌شود. اگر شما مخاطب گرامی ماسک نزنید و در صورت مبتلا به این بیماری در کنار سایر افراد حضور داشته باشید درصد انتقال ویروس بسیار بالاست، ولی زمانی که مسائل بهداشتی از جمله ماسک زدن را رعایت می‌کنید تا حدود زیادی از شیوع این بیماری در جامعه جلوگیری می‌کنید.

virus-equipment-protection-set-mask

از زمانی که ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده و به اواخر ماه های سال ۹۸ بر می‌گرده. تا الان که من دارم با شما صحبت می‎کنم و در بیست و دومین روز از ماه تیر سال ۱۳۹۹ قرار دادیم و پیک دوم آغاز شده است. حتی تعدادی از هموطنان خود را در این اتفاق از دست دادیم و عده ای هم به جهت رعایت نکردن نکات بهداشتی به آن دچار هستند و این روند نه تنها قطع نشده بلکه بیشتر هم می‌شود. پیش بینی ها حاکی از آن بود که در صورتی که فصل سرما را رد کنیم کمتر شاهد گسترش ویروس کوید نوزده خواهیم بود. این  فرضیه ها تا حدودی داشت درست عمل می‌کرد ولی با از راه رسیدن تابستان،به نظر می‌رسد سرما یا گرما تأثیری زیادی در مهار این ویروس ندارد.

crona- viros-mask

به هر حال با تبلیغات بسیار و ترویج ماسک بزنیم همه در تلاش هستند زنجیره مبتلایان به بیماری کوید نوزده را قطع کنند تا بیش از این شاهد درگذشت عزیران مان نباشیم. ویروسی که هیچ حد و مرزی برای خود قائل نیست و به نوعی مرزها را به راحتی رد کرده است و بسیاری کشورها هم با آن درگیر هستند. به این شیوه متأسفانه دارد به آرامی و خاموش کشورگشایی می‌کند و افراد زیادتری را دچار می‌کند.

 به نظر می‌رسد تا کشف واکسن کرونا ویروس تنها و بهترین کار آن باشد که ماسک بزنیم. البته موضوع شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی هم در کنار ماسک زدن بایستی به خوبی رعایت شود.

mask-protects-against-germs-virus-covid-19-bacteria-dust-mucus-saliva-stop-spread-germs-when-sneezing-coughing

اگر همین نکته به ظاهر ساده را رعایت نکنیم به احتمال زیاد افراد زیادی با بیماری کرونا ویروس درگیر خواهند بودو بقیه را هم بدان دچار می‌کنند.

پس بخاطر عزیزان تان هم که شده این موضوع را جدی بگیرید، چرا که این ویروس با کسی شوخی ندارد. به طور حتم با رعایت همگانی باری سنگین از دوش کادر درمان و افرادی که در خط مقدم این کار هستند برداشته می‌شود.

در پایان، جهان فکر برای همه ساکنین زمین از جمله مردمان کشورمان ایران آرزوی سلامتی دارد. لطفا به هیچ وجه در مورد ماسک زدن کوتاهی نکنیم و تا می‌توانیم به طرق مختلف این مسئله را فرهنگ سازی کنیم و به نوعی رواج دهیم.

instagram- jahanfekr

درباره‌ی فرزانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *