E html> درباره من - جهان فکر
خانه / درباره من

درباره من

 

 

به سایت جهان فکر خوش آمدید.

 

 

«می‌خوام به کمک جهان فکر امروز فقط یکم دنیا جای بهتری برای زندگی باشه»

 

در یک نگاه من در جهان فکر:

 

در دنباله مطلب تصمیم دارم شرحی کامل از این که من کی هستم؟ و در حال حاضر در جهان فکر چه می‌کنم؟ را برایتان بازگو کنم.

 

 فرزانه کردلو کیست؟

در ابتدای صحبت بگویم، من فرزانه کردلو هستم. کسی که در تلاش است دنیای کشاورزی (بستر خاک) را با دنیای محتوا (بستر نوشتن) گره بزند. چرا؟

بیایید تا بیشتر در این مورد توضیح دهم.

همان‌طور که گفتم من نویسنده‌ای هستم که در سایت جهان فکر از نوشتن – نویسندگی، تولید محتوا و توسعه فردی می‌نویسد و صحبت می‌کند.

چند سال پیش وقتی با عنوان ترم صفری دانشجوی مهندسی کشاورزی علوم خاک به دانشکده کشاورزی دانشگاه زنجان ورود پیدا کردم.

در همان روزهای ابتدایی یعنی ترم اول در کنار سایر درس‌ها، واحدی با عنوان گیاهشناسی ‌گذراندم.

در همان روز اول کلاس، لحظات اولیه به معارفه استاد و دانشجوهایش گذشت. بعد از دقایقی استاد آن کلاس سوالی از  من و همکلاسی‌هایم پرسید.

آیا با علاقه به این رشته ورود پیدا کردید؟

هر کسی جوابی داد. من پنجاه پنجاه بودم؛ ولی بدون هیچ توضیحی گفتم بله

در ادامه استاد یک جمله جالبی گفتن.

هر کدام از شماها چه با علاقه و چه بدون علاقه وارد این رشته و دانشگاه شدید سعی کنید خوب عمل کنید و بهترین باشید، چرا که در آینده قرار است چرخ‌های مملکت را شما بچرخانید.

در آن دقایق درکی از این جملات نداشتم.

من! چرخ‌های مملکت!

گذشت… .

من مقطع کارشناسی را در همان دانشگاه به پایان رساندم.

و در ادامه برای ورود به مقطع ارشد در دانشگاه آزاد کرج کنکور داده و پذیرفته و ادامه تحصیل دادم. پس از آن یکی  دو بار هم برای ورود به مقطع دکتری در دانشگاه سراسری اقدام کردم، برای بار دوم به مصاحبه هم دعوت شدم. دانشگاه‌های زیادی را برای مصاحبه انتخاب نکردم. تنها دو دانشگاه مد نظرم بود. که به مصاحبه دانشگاه زنجان پذیرفته شدم، ولی بعد از اعلام نتایج متوجه رد شدن خودم شدم. هر چند می‌دانم در جلسه مصاحبه خوب عمل نکردم و از من شایسته‌تر هم وجود داشت.

گذشت… .

الان که در این جایگاه قرار دارم، احساس می‌کنم از این لقب مهندسی و مُهر نظام مهندسی کشاورزی خیلی نتوانستم آنطور که باید و شاید بهره‌ی لازم را ببرم.

ولی می‌دانم اگر باز به گذشته برگردم همین رشته را انتخاب می‌کنم. چون می‌دانم کشورم ایران نیاز دارد در بخش کشاورزی حرفی برای گفتن داشته باشد. حداقل برای تولید غذای سالم و حفظ آب و بخصوص خاکش. چرا که بستر هر رویش خوبی در خاک خوب است.

نکته بعدی اینکه بعد از تحصیل در مقاطع مختلف متوجه شدم. با تحصیل در مدرسه و دانشگاه قرار نیست بلافاصله به دنیای کار و درآمدهای آنچنانی پرتاب شوم. در این مکان‌ها فقط قرار است در جمع زندگی کردن به شکل‌های مختلف را بیشتر و بهتر درک کنم. قرار است تعامل بیشتر نمود پیدا کند.

قرار است با افراد بیشتری آشنا شوم تا نظرات و دیدگاه‌های بیشتری ارائه دهم. در مقابل دیدگاه‌های بیشتری بشنوم و نیز خودم را و افکارم را تغییر دهم تا اینکه در تلاش برای تغییر دیگران باشم. این جهان فکر من هست.

قرار است خواندن و نوشتن را علمی‌تر دنبال کنم تا از افکار بیشتری آگاه شوم. در ادامه افکار بیشتری از طریق نوشتن و حرف زدن انتقال دهم. و در نهایت برای خودم و خانواده‌ام و در محدوده بزرگ‌تر یعنی جامعه و مملکت‌م فرد مفید و تأثیرگذارتری باشم.

نمی‌دانم در حال حاضر کجای چرخ‌های مملکت را به دست گرفتم، اما می‌دانم من نه با مهندسی کشاورزی و نه نویسندگی و سایر القاب تعریف نمی‌شوم. من فقط می‌خوام مفید باشم و در آخر خودم باشم و به کم قانع نیستم. دوست دارم ناشناخته‌های بیشتری را تجربه کنم و بر ترس‌هایم غلبه کنم. چون می‌دانم زندگی کوتاه هست. پس چلاندن لیموها تا آخرش در هر جایگاهی برایم مهمتر است.

 

حال من در جهان فکر کی هستم؟

 

 

 

 

حال من چرا در جهان فکر هستم.

من فرزانه کردلو در زمینه تولید محتوا  و نویسندگی برای سایت خودم و سایت سایر کسب‌و‌کارها فعالیت می‌کنم.

در سال ۱۳۹۶ در یک مدت زمان کوتاه یک‌ماه این کار را آغاز کردم. تا اینکه در سال ۱۳۹۷ به طور رسمی کار تولید محتوا را جدی و حرفه‌ای دنبال کردم. ناگفته نماند که نوشتن من به سال‌های خیلی قبل‌ بر‌می‌گردد. به سخن دیگر، خواندن کتاب و روزانه‌نویسی به سال‌های کودکیم بر می‌گردد.

من عاشق خواندن کتاب آن هم زندگی‌نامه افراد موفق و مشهور هستم. از طرفی، فیلم‌هایی هم که به واقعیت زندگی افراد و آثار آنان پرداخته علاقه بی‌حدو‌حصری دارم.

من اول کار فکر نمی‌کردم تا همین جا پیش بروم، منتها به رویایم امیدوار بودم و هستم. در این لحظه وقتی به عقب که بر‌می‌گردم و پشت سرم را نگاه می‌کنم. در این نقطه و موقعیت از این انتخاب خودم خوشحالم و خدا راشکر می‌کنم.

وارد شدن به دنیای نوشتن آن هم تولید محتوا متنی از طریق یک دوست بود. راه اندازی وبسایت هم دوست دیگری نقش داشت.

 

 

من در اینستاگرام

در ادامه هم ساخت صفحه اینستاگرام توسط یک دوست و البته همکار و مدیر بخش تولید محتوایم در محل کار پیشنهاد شد.

 

 

instagram

 

این بار تصمیم گرفتم از طریق رسانه دیگری همچون اینستاگرام سایتم یعنی جهان فکر(دنیای نظراتم) را به افراد بیشتری معرفی کنم، تا نوشته‌هایم را افراد بیشتری بخوانند. البته هدفم در ابتدای راه این نبود. اتفاقی ماجرا شروع شد.

راستش من تا پایان سال ۱۳۹۸ خیلی در فکر ایجاد صفحه اینستاگرام نبودم. با پیشنهاد یک دوست خوب و البته همکار بیشتر برای این کار ترغیب شدم. ماجرا از اینجا شروع شد.

اوایل اسفند ۱۳۹۸  که در ایران همه چیز تحت شعاع ورود کرونا ویروس بود. من هم در این میان دوست داشتم در کمتر کردن خطر ابتلا به ویروس کرونای مردم ایران زمین سهمی داشته باشم. پس هر خبری حتی کوچک و البته مهم از جمله ضد‌عفونی کردن گوشی همراه و انواع وسایل الکترونیکی با الکل، به‌خصوص خاموش کردن آن هنگام ضد عفونی، استفاده از دستکش و نایلکس در پمپ بنزین‌ها و…. را با طراحی در برنامه فتوشاپ اطلاع‌رسانی می‌کردم.

خلاصه دوست داشتم هر چیزی که افراد کمتری را به این ویروس مبتلا می‌کرد، سریع‌تر باخبر کنم. من هم آن  خبر کوتاه را در فتوشاپ طراحی می‌کردم و به دوستان و آشنایان ارسال می‌کردم. البته در سایتم هم با منتشر کردن نوشته‌هایی از جمله ماسک بزن، خانواده دکتر ارنست و … این اطلاع‌رسانی ادامه داشت. روزهای اسفند ماه همین‌طور یکی پس از دیگری از پی هم می‌گذشت و خبرهای خوبی از ایران و جهان مخابره نمی‌شد.

یک روز به دوستی که اول حرف‌هایم در موردشان صحبت کردم، این تصاویر طراحی شده را نشانش دادم. بهم گفت، من که می‌توانم با فتوشاپ کار کنم. بهتر هست در اینستاگرام هم صفحه‌ای داشته باشم. این تصاویر را آنجا هم منتشر کنم. پیش خودم گفتم شاید فرصت نکنم. یعنی می‌شود؟

از آن موقع به بعد آن ایده مدام در فکرم غلت می‌خورد. تا این که به طور رسمی در ۲ فروردین ۱۳۹۹ در اینستاگرام اولین پستم را با تبریک سال نو هوا کردم. این کار ادامه پیدا کرد تا به امروز. تجربه‌های بی‌نظیری در این مدت کسب کردم. با افراد و موضوعات زیادی آشنا شدم.

 الان که به عقب بر می‌گردم و مسیرم در این مدت در اینستاگرام را نگاه می‌کنم، حس خوبی دارم. خوشحالم پیشنهاد دوست و همکار خوبم را جدی گرفتم.

 

در دنباله راه نوشتن و تولید محتوا در مدتی که سایتم را بنا کردم،  دایره دوستانم بزرگ و بزرگ‌تر شده است. دوستی با هر یک برایم باعث افتخار است. هر کدام با قلمشان دنیای زیبایی را تصویرسازی کردند و می‌کنند. خوشحالم که در جمع نویسندگان کم‌نظیر هستم و خواهم بود.

 

 

من در تلگرام

در فروردین ۱۴۰۰ هم به یاری خدای مهربان و دوست داشتنی‌م تلگرام جهان فکر را به راه انداختم. به‌طور حتم در روند رشد و موفقیت هر فردی خانواده و دوستان و… نقش اساسی را بازی می‌کنند و من هم از این موهبت الهی بی‌نصیب نبودم.

 

من دانش آموخته

من در مسیر نوشتن و تولید محتوا از چه فضاهایی دانش آموخته شدم

مدرسه نویسندگی شاهین کلانتری از مرداد سال ۱۳۹۹

مهر و ماه (کارگاه تابستانه درست‌نویسی -۲ ماه) میترا سالاری ۱۴۰۰

فن بیان نویسندگی– مریم حسنلو – به مدت ۲ ماه- ۱۴۰۱

_ مرکز نوشتن ایران (مقاله‌نویسی برای سایت) علی حمیدی از مرداد ۱۴۰۲- شهریور ۱۴۰۲

باشگاه محتوا  آیدین داریان (دوره جامع بازاریابی محتوا) از فروردین ۱۴۰۳ –

 

دور‌‌ه‌های من

در طی این مدت در کنار نوشتن و تولید محتوا، به حرفه تدریس در این زمینه هم مشغول شدم و دوره‌هایی هم به‌صورت آنلاین برگزار کردم.

دوره‌هایی همچون:

-دوره محتوانویسی برای سایت

-دوره آموزش فتوشاپ برای تولیدکنندگان محتوا

 

کتاب‌های من

در این مدتی که به طور جدی دست به قلم شدم و می‌نویسم چند کتاب هم نوشته‌ام:

 

 

وبینارهای من

در ادامه ماجرای دست به قلم شدنم، من فرزانه کردلو در مسیر نوشتن و تولید محتوا در کنار مقاله‌نویسی، تدریس، کتاب نوشتن سعی کردم جلساتی با عنوان وبینار هم در برنامه کاری‌ام داشته باشم.

 

خلاصه دنیای نوشتن و تولید محتوا من را با آدم‌ها و موضوعات فوق‌العاده‌ای آشنا کرد. به‌تدریج دیدم را به زندگی وسیع‌ و وسیع‌تر کرد. مطمئنم باز هم می‌توانم پا را فراتر بگذارم و خودم و دنیای خودم را برای زندگی بهتر تغییر دهم.

 

 

 

 

من به دنبال تغییر کسی نیستم و فقط می‌خواهم خودم را در این مسیر تغییر دهم، چرا که معتقدم اگر خودم را تغییر دهم دنیای اطرافم هم دگرگون می‌شود.

 

 

 

در کنار نوشتن دیگر به چه هنری علاقه‌مند هستم؟

طراحی تصاویر در فضای نرم افزارهای همچون فتوشاپ و … یکی دیگر از علاقمندی‌های من است.

البته در محیط برنامه فتوشاپ علاوه بر طراحی تصاویر به ساخت استیکر تلگرام نیز  علاقه‌مند هستم.

خلاصه علاقه‌مندم هر روز چیز جدیدی یاد بگیرم و همچنین به دانسته‌های هر لحظه‌ام اضافه کنم و در نهایت آن را در اختیار دیگران قرار دهم. این یادگیری و آگاهی سبب می‌شود برای اطلاع‌رسانی و آگاهی دادن به سایرین در این کره خاکی بیشتر وقت بذارم و تلاش کنم.

البته موضوع ورزش یکی دیگر از سرگرمی‌ها و علاقه‌مندی‌هایم هست که در روزمرگی‌‌هایم به شکل‌های مختلف آن را دنبال می‌کنم.

 

حفظ محیط زیست با طرح جمع آوری کاغذ زباله

البته در کنار این کارها به محیط زیست و طبیعت هم خیلی علاقه دارم. فرصت پیدا کنم زمان‌هایی را به طبیعت می‌روم. از طبیعت و محیط زیست گفتم. یک کاری هم که بی‌ارتباط با نوشتن و کاغذ و البته حفظ محیط زیست نیست هم انجام می‌دهم.

من کاغذ را زباله نمی‌دانم. پس، هر جا باشم آن را از سایر زباله‌ها تفکیک می‌کنم. در این مسیر هم با موسسه خیریه روزبه در زنجان آشنا شدم که کاغذ‌های زباله و بلااستفاده را بازیافت می‌کند و مجدد آن کاغذها را به چرخه تولید و مصرف باز می‌گرداند.

 

 

telegram

 

سوالی که شاید برای شما هم پیش بیاید این است که هدفم از راه‌اندازی این وبسایت چه بود.

 

هدف من؟

من فرزانه کردلو کارشناس ارشد مهندسی کشاورزی، تارنمای جهان فکر را در تیر ماه ۱۳۹۸ راه اندازی کردم تا بتوانم دغدغه‌ها و ایده‌هایم را در این فضا بیان کنم.

همه مطالب سایت نوشته خودم است. تلاش می‌کنم با نوشتن دنیای بهتری را در خارج از جهان فکر برای خودم و سایرین به وجود آورم. ضمن آن که با نوشتن به ذهن و فکرم هم فضای بیشتری می‌دهم.

باز هم یادآوری می‌کنم، من فرزانه در رسانه‌هایم به دنبال تغییر کسی نیستم، چون می‌دانم تا کسی خودش نخواهد تغییر نخواهد کرد. پس از تغییرات کوچک خودم شروع می‌کنم. تغییراتی که باعث رشد و تعالی من فرزانه می‌شود، تا پایان هم در این مسیر خواهم بود تا هر روز دنیای کنونی را حتی کم به جهان بهتری برای خودم و دیگران تبدیل کنم.

 

 

 Rolf-Dobelli-

 

 

نا گفته نماند که در کنار این رسانه جهان فکر، سایت تورپاخ را هم در اوایل ۱۳۹۹ راه‌اندازی کردم و در آن نوشته‌هایم را مرتبط با دنیای خاک و محیط زیست منتشر می‌کنم.

 

instagram- jahanfekr

8 نظر

 1. پشت‌کار و تلاشت ستودنیه فرزانه‌جان. جملاتی که در صفحه اینستاگرامت منتشر می‌کنی همیشه برام تامل برانگیز بود. خیلی وقته می‌خوام به سایتت سر بزنم اما متاسفانه به دلایل مختلف نمی‌شد. خوشحالم به سایتت سرزدم. مطمئنم مطاب و جذاب، پرمحتو و زیبایی رو مطالعه خواهم کرد. موفق باشی عزیزم.

  • سلام

   عهدیه جان کلی خوشحال شدم، که اینجا شما رو می‌بینم دوست خوب و نویسنده توانمند.
   شما بهم لطف داشتید و دارید عزیزم.
   خیلی خیلی خوش اومدی.

   بازم تشکر از وقتی که گذاشتی و درباره من سایتم رو خوندی و اینکه نظر گذاشتین.

   موفق باشین

 2. سلام خانم کردلوی نازنین فعال
  چه درباره من پرو پیمانی
  آفرین به شما
  واقعن تلاش و پشتکار شما آفرین داره👏

  • سلام
   زهرای عزیز
   خیلی ممنونم که لطف کردین و به سایتم سر زدین و وقت گذاشتین مطلبم رو خوندین و هم اینجا نظر گذاشتین و هم اینکه در سایت‌تون از من و رسانه‌ی جهان فکر گفتین
   بی‌نهایت ممنونم
   موفق باشین دوست عزیز

 3. فرزانه عزیز
  شگفت زده شدم، چه درباره‌ی من کاملی!
  از آشنایی با شما و سایتتان خوشحالم.

  • سلام
   سعیده عزیز
   اول این که خوش اومدین به جهان فکر فرزانه کردلو 🙂
   ممنونم که وقت گذاشتین یک نظری به این صفحه انداختین و خوشحالم که چنین نظری دارین و مایه دلگرمی عزیزم.

   موفق باشین

 4. من و شما تو این مورد که گفتی درگیر القاب نیستی همفکریم. راستش من اصلا اهمیتی به دکتر یا مهندس بودن کسی نمی‌دم و همیشه سعی می‌کنم که آدم‌ها رو بر اساس تخصصشون بسنجم. اگر هم کسی دکتر یا مهندس باشه، هیچ‌وقت اون رو با این لقب خطاب نمی‌کنم، بلکه فامیلی‌ش رو صدا می‌زنم.

  • به به سلام سارا جان
   چه خوب که اینجا می‌بینم شما رو دوست خوبم
   ممنونم که وقت گذاشتی و درباره منم رو خوندی و اینکه لطف کردی نظر گذاشتی 🙂

   موفق باشی عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *